Kupa Papazı - Rıfkı

King Oyununda Cezalar

King oyununda bildiğimiz gibi 6 farklı ceza oyunu vardır. Bunların toplam puanı 2600 etmelidir. Bunun karşılığında 4 koz oyununun toplam puanı +2600 eder. Yani aslında herkesin oyunu 0 puanla ihtimali vardır. Oyun sonunda tüm oyuncuların puanları toplanınca skorun 0 çıkması gerkir. Bu şekilde hesaplamanın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

King Ceza Elleri ve Puanları

El Almaz: Amaç, hiç bir eli almamak. Oyunu başlatan oyuncu yere bir kart atar. Diğer oyuncuların hepsi de aynı cinsten bir kart oynamak zorundadır. Eğer aynı cinsten bir kart yoksa, oyuncu istediği kartı yere atabilir. İlk atılan kart ile aynı cinsteki kartlardan en yükseğini atan o eli alır ve ceza puanı hanesine işler. Yani oyunun galibi, oyunun başında oynanan takımın en yüksek kartı veya en yüksek kozdur (varsa). Yerdeki eli kazanan, tüm kartlar bitene kadar herhangi bir kartla eli yeniden başlatır. Ardından, her oyuncunun aldıkları el sayısı toplanır ve herkese ilan edilir. Her alınan el -50 puan değerindedir ve toplamda 650 puan oyunuların ceza hanelerine paylaştırılır.

Trbet Casino Sayfasına Git

Kupa Almaz: Amaç Kupa türündeki kartları almamaktır. Henü oyunda kupa oynanmadıysa kupa ile el başlatmak yasaktır. Bunun tek istisnası oyuncunun elinde sadece kupa kalmasıdır. Bir oyuncunun elinde yerde oynanan ilk kart ile aynı cins kart olmadığında yere kupa atmak zorundadır. Kupa yoksa istediği kartı atabilir. Oyun sonunda her bir kupa -30 puan olmak üzere alan oyunculara ceza yazılır.

Kız Almaz: Adı üzerinde, amaç kızları almamaktır. Oyunda toplamda 4 kız var ve her biri 100 puan değerinde. Oyun sonunda buna göre herkese ceza yazılır.

Erkek Almaz:  Amaç, Papaz ve Vale kağıtlarını almamaktır. Her bir erkeğin cezası 60 puandır. Bu el sonunda 8 erkek için toplam 480 ceza puanı oyunculara dağıtılır.

Rıfkı: Amaç Kupa Papazını almamaktır. Yere kupa düşmeden kupa oynamak yasaktır. Eğer bir oyuncunu elinde yerdeki karttan yoksa ilk fırsatta Kupa Papazını atmalıdır. Kupa papazını elinde bekletip bir oyuncuya vermeye çalışmak yasaktır. Kupa Papazı yani Rıfkı’yı almanın cezası eksi 320 puandır.

Son 2: Amaç oyunun son 2 elini almamaktır. Bu 2 elin değeri tanesi 180 olmak üzere toplamda 360 puandır. Oyuncular bunun için oyunun sonuna ellerindeki en küçük kartları saklamaya çalışırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *